Recepty pro děti Tipy & Triky

5 nápadů, jak naučit děti snídat

Jak naučit děti snídat?
Přečteš za: 2 minuty

Snídaně je základem každého dne. Kvalitní snídaně dodá dítěti energii a umožní mu soustředit se na požadované činnosti, ať již na hru ve školce nebo učení ve škole. Hladové dítě je neklidné, podává snížené výkony a celkově se necítí dobře. Přesto některé děti snídani vynechávají. Přinášíme vám pět nápadů, jak naučit dítě snídat.

1/ Udělejte si čas

S novým školním rokem začíná obvyklý ranní spěch. Zazvoní budík, rodiče se chystají do práce, děti do škol a školek. Všichni se snaží probojovat do koupelny. Zejména malým spáčům se nechce z vyhřáté postele. Později se rozednívá a ranní tma nahrává lenošení. Děti vstávání odsunují, dokud je rodiče z peřin nemilosrdně nevytáhnou. Na poslední chvíli se pak snaží dohnat zaspané minuty.

Častým nešvarem hektického rána je vynechávání snídaně, v lepším případě ukusování krajíce chleba při poklusu na autobus. Zkuste vstát o čtvrt hodiny dříve. Čtvrt hodiny je dostatečná doba na vypití ranního čaje. konzumaci jednoduché snídaně a celkové zklidnění. Zjistíte, že start do nového dne je v klidu mnohem příjemnější.

2/ Zvolte zdravou, ale rychlou variantu

Pokud víte, že ranní vstávání není vaší silnou stránkou, je potřeba s tím počítat. Neplánujte k snídani výrobu míchaných vajíček, omelet ani jiných složitějších jídel. Nebudete stíhat a zbytečně si rozhodíte ranní postup. Zvolte rychlé a vydatné kaše, různé vločky a oříškové směsi, které stačí zalít mlékem. Dobrou volbou je i poctivý krajíc chleba namazaný dle chuti a zvyklosti rodiny.

3/ Vymýšlejte dětem k snídani překvapení

Děti milují překvapení. Využijte jejich zvědavosti a připravte jim snídani pokaždé jinak. Do pomazánky na chlebu nakreslete úsměv. Z marmelády použijte jahodovou a meruňkovou a udělejte na chlebu barevné proužky. Z koleček okurky vyrobte housenku. S trochou kreativity se budou děti na snídani nedočkavě těšit.

4/ Respektujte dětské chutě

Pokud víte, že vaše dítě nějakou potravinu odmítá jíst, nucení není dobrá cesta. Pokud mu budete neoblíbenou potravinu ráno nutit, snídani mu zprotivíte. Samozřejmě to neznamená chystat dítěti k snídani energetické nápoje a brambůrky. Ale zkuste mu nabídnout takovou kombinaci jídla, která je přijatelná pro zdravý životní styl i dětskou chuť. Spousta dětí má ráda sladké. Netrvejte tedy ráno na neoblíbené zelenině, ale dopřejte dítěti třeba sladkou mandarinku. Zeleninu pak zkoušejte zařazovat a nabízet v průběhu dne.

5/ Jděte se snídaní příkladem

Pro dítě je přirozené napodobování. Pokud dítě vidí, že rodiče nesnídají, je velký předpoklad, že taky nebude snídat. Návyky získané v rodině si dítě nese až do dospělosti. Spojte tedy všechny výše uvedené body. Snídejte v klidu, pestře, kreativně a společně. Dítě tak bude brát snídani jako samozřejmost. Dáte mu tím základ pro zdravý životní styl. Zároveň uděláte i něco dobrého pro své zdraví, pokud jste snídani dosud zanedbávali.

Úvodní fotka od Pexels z Pixabay