Tipy & Triky

6 tipů, jak ochránit dítě v městském provozu

Jak chránit dítě v městském provozu
Přečteš za: 2 minuty

Na děti číhá ve městě spousta nebezpečí, zejména jsou ohroženy automobilovou dopravou. Zvýšené riziko je však vždy po konci prázdnin. Děti se vrací z táborů, dovolených, od babiček z venkova. Jsou rozdivočelé, odvyklé městskému ruchu, nepozorné. Několik dní trvá,  než se vše vrátí do obvyklých kolejí. Přinášíme vám šest tipů, jak zvýšit bezpečnost dětí v městském provozu.

1/ Používejte reflexní prvky

Vybavte dítě reflexními prvky. Na batohu či aktovce by to měla být samozřejmost již od výrobce. Přidejte však prvky i na oblečení. Nespoléhejte na přenosné reflexní pásky. Děti jsou roztržité, snadno je zapomenou nebo ztratí. Bezpečností prvky na oblečení pevně našijte. Dítě tak bude na silnici viditelné i v pošmourné podzimní dny.

2/ Natrénujte s dítětem bezpečnou trasu

Pokud máte menší dítě, které bude chodit do školy bez doprovodu, natrénujte s ním bezpečnou trasu. Dbejte, aby silnici přecházelo pouze na vyznačených přechodech, naučte je se správně rozhlédnout. Pokud vede trasa parkem nebo jiným opuštěným místem, zakažte tudy dítěti chodit a naučte ho trasu více frekventovanou. Projděte s ním zásady bezpečnosti silničního provozu. Upozorněte ho na nebezpeční od cizích lidí. Nesnažte se dítě vystrašit, ale přiměřeně věku mu vysvětlete možná rizika.

3/ Posílejte dítě ve skupině dalších dětí 

Pokud máte více dětí ve stejné škole, situace je jednodušší. Mladšího sourozence posílejte do školy spolu se starším. Pokud takovou možnost nemáte, snažte se dítě začlenit do skupiny jeho spolužáků. Seznamte se s rodiči ostatních dětí, umožněte dětem, aby navázaly přátelství. Do školy pak mohou chodit hromadně. Je to pro ně bezpečnější a mnohem zábavnější.

4/ Domluvte se na doprovodu dětí

Maminky některých školních dětí můžou být zároveň na rodičovské dovolené. Pokuste se zapadnout do komunity rodičů v místě bydliště. Domluvte se s maminkami, které nechodí do zaměstnání, zda by nebyly ochotné skupinu dětí do školy doprovodit, třeba cestou na nákup. Nemusí s nimi chodit celý školní rok, ale minimálně pár týdnů, než se děti zklidní a zvyknou na městský provoz, je doprovod dětské skupiny vhodným opatření.

5/ Požádejte o pomoc městskou policii

Pokud se na trase ke školnímu zařízení nachází frekventovaná silnice, která není monitorována strážníkem, požádejte o pomoc městskou policii. Po vyhodnocení vaší žádosti je možné, že konkrétní přechod bude strážníkem obsazen aspoň na kritické období. V případě opuštěných zákoutí může policie organizovat pochůzkovou činnost strážníka dané lokality, a přizpůsobit tak frekvenci kontrol aktuálním potřebám.

6/ Nebezpečí předvídejte i v autě

U dětí, které vozí rodiče do školy autem, je potřeba dbát na používání správné a bezpečné autosedačky. Zejména u menších dětí je rovněž vhodné vypracovat krizový plán pro případ, že se rodič zpozdí. Vysvětlete dítěti, že na vás musí čekat na smluveném místě, nikam a s nikým neodcházet. Pokud má dítě mobil, naučte je správně telefon používat. U větších dětí nacvičte bezpečnou trasu domů pro případ, že je nemůžete ze školy vyzvednout, třeba kvůli poruše auta. 

Použitá fotka od Oleksy @Ohurtsov z Pixabay