Testujeme hračky Tipy & Triky

Didaktické hračky pro rozvoj dítěte

Didaktické hračky
Přečteš za: 2 minuty
Nic nevynahradí ten pohled do očí dítěte, když dostane novou hračku. Ne nadarmo se říká, kdo si hraje, nezlobí. Lehký úsměv, do široka otevřená očka, nadšení a zaujetí s kterým si ji prohlíží. Člověk by jim nejraději splnil každé jejich přání. Ta bezpodmínečná láska, kterou k nim pocítíme hned v první minutě jejich života až vyděsí, a s roky se jen prohlubuje. Není proto divu, že pro ně děláme první poslední, kromě lásky a pocitu bezpečí, však musíme zajistit i materiální a sociální podmínky. A právě k zajištění podnětného prostředí pomáhají hračky, protože hrou se člověk učí.

Co jsou to didaktické hračky? A jak rozvíjejí vývoj dítěte?

Didaktické hračky učí děti vnímat prostor kolem sebe. Učí se poznávat tvary, barvy, čísla i písmenka. Začínají díky nim chápat vztahy mezi předměty a jejich významy. Jelikož se jedná o pomůcky, při kterých musí vyvíjet určitou aktivitu, je to pro ně o to zajímavější. Velkou výhodou je i nutnost jejich interakce s osobou, která jim význam hračky vysvětluje a věnuje se jim. Jedná se o nenásilnou formu zdokonalování jemné motoriky a logického myšlení. Podporují jejich fantazii, a čím dříve se začnou děti učit, tím lehčí pro ně v budoucnu je soustředit se, řešit problémy, lehčeji si vše pamatovat a vytvářet vlastní názory.

Jakou hračku pro kluka a jakou pro holku?

Hračky jsou ideální jak pro holky, tak pro kluky. Velkou výhodou je, že nejsou striktně rozděleny. Všechny jsou barevné, různých tvarů, všechny baví, všechny se líbí, takže výběr je poměrně jednoduchý. Pokud máte doma malou princeznu můžete zvolit tvary, které ji více zaujmou, jako jsou panenky, či korálky. Pro chlapce pak vláčky, či autíčka. Ale je mnoho naprosto neutrálních didaktických hraček ve tvaru zvířátek, jednoduchých tvarů na skládání (kostky, kolečka, trojúhelníčky), puzzle, stavebnice, které zaujmou všechny.

Jak poznat tu pravou s ohledem na věk dítěte?

Vždy je potřeba se zamyslet. Nikdo nezná naše dítě lépe než my. Pokud vybíráme didaktické hračky, je na obalu vždy napsáno, pro jak staré dítě je hračka určena, tohle číslo však neříká nic o vývojovém stupni dítěte. Takže pokud se budeme striktně držet pouze tohoto doporučení, mohlo by se stát, že hračka nesplní účel. Nejlepší hračky jsou takové, které vyhovují dítěti svou variabilitou, podporují jeho fantazii a technikou jsou zvládnutelné. Pokud bude hračka příliš těžká a nebudou ji rozumět, zatlačí je do pasivního módu a musí neustále žádat o pomoc druhé. Hračka by však měla hlavně motivovat a rodiče tak musí volit hračky, dle osobnosti dítěte.

TIP: Pamatujte, že nejde o kvantitu, ale kvalitu! Cílem není kupovat vše, co vidíme. Hračky by měly tvořit celek kombinující jednotlivé druhy hraček, měly by být variabilní, aby nabádaly dítě ke kreativitě. Měly by vést k tvořivosti, dovednosti i získávání znalostí. Vy nejlépe znáte své děti a pokud někdy neodhadnete, co přesně se jim bude líbit, neznamená to, že se k hračce nevrátí později.

Fotka od Carola68 Die Welt ist bunt…… z Pixabay