Tipy & Triky

Jak naučit dítě samostatnosti

Jak naučit dítě samostatnosti
Přečteš za: 2 minuty

Nikdy není brzy na to, abychom začali dítě učit samostatnosti. S těmito tipy můžete začít již od šestého měsíce!

Nechat je sami jíst

Pro spoustu rodičů je toto noční můra. Jídlo všude po zemi, ve vlasech, v nose. Oblečení špinavé, flekaté. Bohužel, těmto věcem nemáte šanci se vyhnout, pokud chcete, aby se dítě naučilo co nejdříve jíst samo. Je to jen malá daň za to, že se vaše dítě naučí jíst samostatně co nejdříve. Nechte dítě jíst samo všechno. Nebojte se jim dát i příbor – samozřejmě takový, kterým se nezraní, nejlépe pak plastový. Uvidíte, že s každým jídlem se bude dítě zlepšovat a za pár měsíců nebude na zemi ani kousek jídla!

Brzy učit na nočník

Pokud vaše dítě již sedí, zkoušejte ho dávat na nočník. Nemějte ale ze začátku velká (nebo raději žádná) očekávání. Naučit se na nočník může trvat i pár let a můžou s ním mít problém i ty nejšikovnější děti. Jakmile se dítě vzbudí, dejte ho na nočník. Pamatujte si, že co se týče nočníku, musíte mít obrovskou trpělivost (jako ostatně u všeho, co děláte s dětmi). Můžete zkusit i látkové pleny, které na rozdíl od jednorázových studí a dítěti jsou nepříjemné. Dítě si tímto způsobem s nočníkem seznámí a do 2 let bude určitě chodit samo.

Nechat je uklízet, ale i dělat nepořádek

Dítě se nejlépe naučí věci tím, že je bude samo dělat a samo bude objevovat svět. Dělání nepořádku je naprosto normální. Dítě objevuje svět různými způsoby a bohužel, nepořádek patří mezi ně. Při každé takové „práci“ si dítě procvičuje jemnou motoriku, kterou bude posléze potřebovat u další spousty věcí. Ze začátku bude dítě nešikovné, ale každým takový hraním se jeho schopnosti budou prohlubovat.

Chválit, kdykoliv udělají něco dobře

Možná si myslíte, že je toto jasná věc, nicméně opak je pravdou. Dítě potřebuje slyšet pochvalu a to, že dělá věci dobře za každou věc, kterou udělá dobře. Samozřejmě se od vás neočekává, že budete u všeho, co dítě udělá dobře a občas na pochvalu prostě zapomenete. Svět se nezboří, ale snažte se na pochvaly myslet a dávat je dítěti co nejčastěji. I pokud by to mělo být na malé věci, jako třeba že flašku položí na stůl, místo hození ji na zem.

Nechte je dělat i méně bezpečné věci

Například takové schody. Všichni rodiče z nich mají strach a nechtějí své děti ani nechat přiblížit k něčemu, kde by si mohly ublížit. Zkuste to naopak! Pokud se dítě blíže ke schodům, naučte ho po nich chodit samotné. Nejdříve třeba po břiše, nebo jak sklouznout schody po zadku. Později ho naučte, aby se chytalo zábradlí. Než si budete jisti, že dítě sleze a vyleze schody samo, buďte stále u něj, buďte pro něj oporou. ALE nedržte ho, nepokřikujte na něj. Nechte dítě, aby to zkusilo samo a podejte mu ruku, až když si o pomoc řekne nebo pokud vidíte, že ji bezprostředně potřebuje. Pokud za dítětem budeme pokřikovat, že určitě spadne, dítě tomu samo uvěří a ublíží si. Dítě si potřebuje věřit a pokud mu budete říkat, že něco nezvládne, ničím tomu nepomůžete. Budujte v dítěti sebedůvěru a místo strachu mu zkuste projevit důvěru.

Autorem úvodní fotky je CDC z Unsplash