Tipy & Triky

Máte dojem, že se viry a bakterie přestěhovaly do těla vašeho dítěte natrvalo? Tak mu pomozte!

Zdraví dětí a posilování imunity
Přečteš za: 2 minuty

Imunitní systém malého dítěte je mnohem více náchylnější k nemocem, než tomu bývá v případě jeho starších sourozenců, kamarádů nebo dospělých. Je to logické, protože ti už mají za sebou intenzivní setkání s mnoha viry a baktériemi, a tak se jejich imunita postupně zdokonalila ve strategiích, jak proti mikrobům úspěšně zabojovat.

Jestliže k tomu přidáte tendenci batolat a předškoláků všechno pečlivě ohmatat a ochutnat, cpát  neustále ruce do pusy, hrát si s ostatními v blízkém kontaktu a se stejnými hračkami, musíte počítat s každodenní atakou mikroorganismů, které nemají slitování.

A když k tomu všemu ještě začnete vodit své dítě do dětské skupiny nebo do školky, kde mají viry a baktérie svůj základní tábor, připravte se na boj s větrnými mlýny.

Kdo je připraven, nebývá poražen!

Místo nahodilých pokusů, jak svému potomkovi pomoct s neustálými útoky nemocí, si raději sestavte plán, který bude mít hlavu a patu. Nespoléhejte na kouzelnou pilulku, ale vezměte to od základu se vším všudy. Pokud do změny zahrnete i sebe, nemůžete na tom nikdy prodělat!

1. Zvyšte příjem fytonutrientů z čerstvého ovoce a zeleniny

Je jedno kdy a v jakém množství podáváte svému synovi nebo dceři tyto zásobárny důležitých látek. Snažte se hlavně o různorodost a každodenní opakování. Můžete se pokusit nalákat dítě i na čerstvě připravené šťávy, ale nezapomeňte je v jeho případě ředit vodou!

2. Dbejte na klidný a dlouhý spánek

Deprivace spánku se vždy odrazí na zhoršení imunitního systému, takže tuto fázi dne u vašeho potomka nepodceňujte. Potřeba ležet na lůžku je u každého dítěte jiná, ale všeobecně platí doporučená doba u batolat 12 – 13 hodin a u předškoláků až 10 hodin.

3. Jděte na třiceti minutovou procházku každý den a za každého počasí

Otužování vzduchem nic nestojí a pokud si navíc společně zamilujete jakýkoliv sport, který můžete provozovat venku, získáte další bonus pro zdraví.

4. Hýbejte se

Nebo alespoň protahujte tělo společně s dětmi a buďte jim vzorem. Pokud budete dodržovat pohybovou chvilku denně, vybudujete u syna nebo dcery solidní fitness návyk, za který vám v dospělosti poděkuje.

5. Zaměřte svou pozornost na hygienu

Naučit děti umývat si ruce pravidelně po použití toalety a před jídlem je úkol na první pohled nesplnitelný. Vtip je v tom, že nestačí jen připomínat a vést přednášky o důležitosti této hygienické zásady. Od rodiče se očekává přísná důslednost kontroly. Je to časově a psychicky náročné, ale opravdu tato na první pohled jednoduchá věc dokáže snížit množství onemocnění zcela jednoznačně.

Také nezapomeňte často vyměňovat zubní kartáčky. Ideální by bylo, kdybyste je měli uložené pro každého člena zvlášť na jiném místě, ne v jednom kalíšku. Neoddiskutovatelné je jejich oddělení v případě nemoci úst, zubů a krku.

6. Vyrobte si či zakupte nějaký přírodní prostředek pro posílení imunity vhodný pro aktuální věk svého potomka

Přípravky z rostlinné nebo houbové říše jsou dobrou volbou, jak podpořit imunitu zejména v chladnějších měsících. Nezapomeňte na možnost alergické reakce, a tak vždy nasazujte jakýkoliv preparát postupně od nejmenších dávek a vždy pouze jeden druh. Tak můžete bezpečně vysledovat, zda nepůsobí nějaké zdravotní komplikace a opravdu pomáhá.

Všechno poctivě děláte a nemoci si stejně u vás podávají dveře?

Tak vytrvejte! Přijde doba, kdy se imunita i u vašeho potomka zocelí natolik, že zareaguje dříve, než se onemocnění stačí výrazněji projevit. Pokud se vám dostane dodržování všech šesti zásad podpory imunitního systému pod kůži a stane se pro vašeho potomka i pro vás běžnou denní rutinou, můžete si gratulovat. Jestliže vám některé dělají potíže, nepanikařte a zkuste to znova. Dětský úsměv na tváři zdravého syna či dcera vám bude tou největší odměnou!

Uvodní foto: Nicholas Kusuma z fotobanky Unsplash